Dlaczego warto sprowadzać odzież używaną bezpośrednio z Anglii?

Rynek second handów, czyli ubrań używanych, jest w Polsce coraz popularniejszy. Świadczyć może o tym spora liczba sklepów tego typu w praktycznie każdym mieście. Polacy wydają się być naprawdę chętni do zakupu i noszenia używanych ubrań. Biznes ten jest na tyle opłacalny, że cały czas otwierane są całkowicie nowe second handy. Szczególną popularnością cieszy się odzież używana z Anglii bezpośrednio sprowadzana i sprzedawana przez hurtowników. Otworzenie własnego second handu najlepiej zacząć właśnie od wyboru sprawdzonego dostawcy ubrań z tego kraju.

Jak wygląda rynek second handów?

Sklep z odzieżą używaną bywa nazywany również ciucholandem lub lumpeksem. Oferowane tam ubrania pochodzą przede wszystkim z zagranicznych zbiórek i skupów. Odzież używana z Anglii bezpośrednio zbierana jest i paczkowana na miejscu, a następnie wysyłana do Polski. Towar później trafia do hurtowni, z których ostatecznie dostaje się do sklepów oferujących odzież używaną. Na popularność tego rynku wpływ ma przede wszystkim niska cena towaru. Bardzo wielu ludzi jest skłonnych kupić używane ubrania, ponieważ mogą one kosztować nawet dziesięć razy mniej, niż w nowa odzież. Poza ceną, duże znaczenie mają również trendy modowe. Obecnie coraz częściej wracają one do wzorów z ubiegłego stulecia. Tym samym odzież używana z Anglii bezpośrednio staje się obiektem pożądania klientów. Przyczynił się do tego także pozytywny PR. Wiele zamożnych gwiazd przyznaje, że regularnie odwiedza takie sklepy. Dzięki temu wyraźnie zmniejszyło się poczucie, że w second handach znajdują się wyłącznie stare, niemodne ciuchy.

Jaki asortyment wybrać?

Ubrania ściągać można z bardzo wielu krajów. Największą popularnością cieszą się Wyspy Brytyjskie. Odzież używana z Anglii bezpośrednio zachęca klientów do odwiedzenia sklepu, podobnie jak towar ze Szkocji i Walii. Dobrze sprzedają się również ciuchy sprowadzane z takich krajów Unii Europejskiej, jak np. Szwajcaria, Francja czy Włochy. Sklepy z odzieżą ze Stanów Zjednoczonych również spotkać można na rynku, jednak są one zazwyczaj droższe niż w przypadku państw z Europy. W większości przypadków, największym zainteresowaniem ciszy się odzież damska. Wysokie zapotrzebowanie na tego typu asortyment związane jest z faktem, że kobiety znacznie częściej bywają w lumpeksach. Dużą popularnością cieszy się też odzież dziecięca. Bardzo często kobiety robią zakupy zarówno dla siebie, jak i dla dzieci. Odpowiednie badanie rynku może pomóc w znalezieniu również innych grup docelowych. Dlatego warto, żeby asortyment w ciucholandzie był dostatecznie zróżnicowany.

Odzież na wagę, czy na sztuki?

Wyróżnić można dwie podstawowe formy sprzedaży w second handzie. Pierwsza z nich polega na sprzedaży na wagę, a druga na sztuki. W pierwszym przypadku możliwe jest zazwyczaj uzyskanie większego obrotu. Odzież używana z Anglii bezpośrednio na wagę jest łatwiejsza do upłynnienia, ponieważ niższe ceny przyciągają klientów do sklepu. Wiąże się to jednak z częstszymi kradzieżami oraz stosunkowo niskimi marżami. Odzież używana z Anglii bezpośrednio wyceniana na sztuki może być sprzedawana drożej, gwarantując przy tym poczucie większej ekskluzywności oraz mniejszą ilość kradzieży. W tym przypadku problemem może być natomiast mniejszy ruch oraz niższy obrót towaru. Obie te formy mają swoje plusy i minusy. Obecnie najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest połączenie obu sposobów sprzedaży, a także organizowanie wielu promocji.

Jak organizować dostawy i promocje?

Prowadzenie second handu wiąże się kilkoma obowiązkami. Zazwyczaj odzież używana z Anglii bezpośrednio dostarczana jest raz w tygodniu. Cena przez kilka dni utrzymuje się na poziomie stałym. Jednak na dwa lub trzy dni przed kolejną dostawą, warto wyczyścić magazyn i zrobić promocję. Jeżeli na przykład odzież używana z Anglii bezpośrednio dostarczana jest w czwartek, niedużą promocję zorganizować można w poniedziałek i zwiększyć ją we wtorek. W ten sposób rotacja towaru jest dużo większa, a sklep zyskuje miejsce na nową dostawę. Taki tryb przyzwyczaj klientów do tego, że kolejna odzież używana z Anglii bezpośrednio raz w tygodniu pojawia się w sklepie. Większe wyprzedaże najlepiej organizować rzadziej, ale warto informować o nich klientów z wyprzedzeniem.


Nie dodano jeszcze komentarzy. Może dodasz pierwszy?This thread has been closed from taking new comments.